پروژه جوانه های امید در مزرعه تولید علم ، پروژه ای با هدف تحقق "جنبش نرم افزاری و تولید علم" در راستای"سند طرح تحول در نظام آموزش و پرورش" است که توسط انتشارات جهان رایانه در سال 1380 آغاز شد.در این پروژه بیش از 76 جلد کتاب و 72 عنوان نرم افزار چند رسانه ای و 45 عنوان فلش کارت ، در سه ویرایش متفاوت تولید شده است.

هدف از این پروژه ، "بهره گیری حداکثری از رسانه" و تبدیل آموزش به یادگیری ، یادگیری به مهارت ، مهارت به تغییر رفتار مثبت و ایجاد اشتغال پایدار و تولید بیان شده است.

پروژه جوانه های امید در مزرعه تولید علم با چاپ کتاب های آموزش مکمل برگزیدگان آغاز گردید. این کتاب ها برای هر یک از دروس دوره دبیرستان ، پیش دانشگاهی و کنکور ، به همراه نرم افزار تولید شد. هدف از تولید نرم افزار ، این بود که تمرینات الکترونیکی به گونه ای ایجاد شود که 85% آفلاین و 15% آنلاین باشد.

نشان این کتاب ها دایره ای بود که در آن حروف کلمه IBT و CBT بصورت متقاطع ترسیم شده اند. در این نشان کلمه CBT مخفف Computer Base Training و کلمه IBT مخفف Internet Base Training است.

آموزش مکمل برگزیدگان IBT CBT

 

عبارت برگزیدگان بر روی کتاب ها به نحوی چاپ شد که حروف "گ" و نقطه ها از نشان جهان رایانه اقتباس شده است.

 

برگزیدگان

این پروژه در ابتدای کار مورد تایید کارشناسان آموزش رسمی کشور قرار گرفت و با چاپ کتاب های برنامه ریزی و هدایت تحصیلی برگزیدگان و نرم افزار برگزیدگان ویژه معلمین توسعه یافت. استفاده از این پروژه در طرح بزرگ حمایت از خانواده های نیروهای مسلح ( طرح حکمت) به تصویب رسید. 

بعد ها و در اوایل سال 1390 نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان برای مقاطع ابتدایی ( اول تا پنجم) و به صورت چند رسانه ای به تفکیک دروس منتشر گردید. در این نرم افزارها دانش آموزان قادر به یادگیری دروس با استفاده از پویانمایی و تمارین تعاملی بودند.

در سال 1394 همزمان با تصویب سند طرح تحول در نظام آموزش و پرورش ، پروژه جوانه های امید در مزرعه تولید علم با تولید نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان آریا ادامه یافت. هدف از تولید این نرم افزارها ، ایجاد "مدرسه شاد" ، "مدرسه هوشمند" و "مدرسه فردا" بود که با سیستم جدید آموزش و پرورش (شش سال دبستان ، سه سال متوسطه اول و سه سال متوسطه دوم) منطبق می شد. نرم افزارهای برگزیدگان آریا قابل نصب بر روی رایانه های ویندوز و تبلت های اندروید هستند.

نماد برگزیدگان آریا به شکل گلبرگی است که بر روی آن امکانات نرم افزار درج شده است. امکانات این نرم افزارها عبارتند از : تدریس دروس ، فیلم های آموزشی و تعاملی ، کتاب گویا، آزمون آنلاین ، فلش کارت دیجیتالی ، شبکه اجتماعی مخصوص، ابزارهای محتواساز و ابزارهای برد هوشمند.

 

برگزیدگان آریا

 

همراه با نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان آریا ، فلش کارت های کمک درسی برگزیدگان آریا چاپ شده است که به همراه یکدیگر در بسته هایی به رنگ قهوه ای یا آبی ، تعبیه شده است.