16512

ضمیر

لوگوی ضمیر

ضمیر نام انحصاری نرم افزار های آموزش حفظ قرآن برای کودکان و بزرگسالان است که بر مبنای تاکید مقام معظم رهبری بر پرورش ده میلیون حافظ قرآن در کشور توسط انتشارات جهان رایانه منتشر شد. یکی از اهداف پروژه ضمیر ، کمک گرفتن از ابزارهای چندرسانه ای و روش های نوین فناوری اطلاعات برای حفظ قرآن است. نام ضمیر برگرفته از ضمیر ناخوادگاه انسان می باشد که بر اساس مرور و تکرار دیده ها و شنیده ها، آنها را به خاطر می سپارد.

در سالهای ابتدایی دهه 1390 ، نرم افزار آموزش تخصصی حفظ قرآن  منتشر شد. در این نرم افزار که ضمیر نام گرفت، هر کاربر با یک نام کاربری و رمز عبور ثبت نام می کند و سوره مورد نظر برای حفظ قرآن را انتخاب می کند. سپس آیات آن سوره به صورت فلش کارت نمایش داده شده و به دلخواه کاربر تکرار و تلاوت می شود. استفاده از فلش کارت بدلیل انتقال حافظه موقت به حافظه دائم است که در روش لایتنر بکار گرفته می شود. تلاوت آیات بر مبنای وقف های قرائت استاد منشاوی می باشد.

نرم افزار ضمیر برای بزرگسالان

سپس کاربر می تواند در آزمون های حفظ قرآن مانند حدس زدن شماره آیه بر اساس متن، شنیدن تلاوت آیه و حدس زدن شماره آن، شنیدن نیمی از تلاوت آیه و ادامه تلاوت توسط کاربر و ... شرکت کند تا میزان حقظ کردن خود را تست کند.

آزمون نرم افزار ضمیر

در نرم افزار ضمیر ، چند دوره تلاوت، تفسیر و ترجمه آیات قران و همچنین فهرست معانی و مفهوم کلمات قرآن با عنوان " قاموس قرآن" نیز وجود دارد.

قاموس قرآن

نرم افزار ضمیر در قالب یک عدد DVD قابل نصب بر روی ویندوز 10 به پایین منتشر شده است.

برای سفارش نرم افزار ضمیر اینجا کلیک کنید.

در سال های میانی دهه نود ، به دلیل نیاز افراد کم سواد مانند کودکان به آموزش حفظ قرآن ، نرم افزار ضمیر کودکان منتشر شد . در این نرم افزار حفظ قرآن با شخصیت های کارتونی و صدای کودکان و به روش اشارات آموزش داده می شود. آموزش به روش اشارات برای افراد ناشنوا نیز نتیجه بخش است. بنابراین یک دسته از مخاطبین این نرم افزار حدود پنجاه میلیون نفر ناشنوا در جهان اسلام است. طراحی انیمیشن های این نرم افزار حدود دو سال زمان برد.

ضمیر کودکان

در این نرم افزار هم از کودکان آزمون گرفته می شود. کودکان می توانند در آزمون های متنوعی شرکت کنند تا مشخص شود چه میزان از آیات را حفظ کردند.

نرم افزار ضمیر کودکان یکی از نرم افزارهای موجود در بسته سواد قرآنی ثقلین است. بنابراین برای نصب ضمیر کودکان  ابتدا باید بسته ثقلین را سفارش دهید. 

برای معرفی و سفارش بسته ثقلین اینجا کلیک کنید.

انتشارات جهان رایانه آمادگی خود را برای توسعه این نرم افزارها به صورت اختصاصی برای حافظین قرآن کریم اعلام می نماید.