16512

معرفی باقر آب روش

 

باقر آب روش

 

باقر آب روش ، نویسنده ، مترجم و فرمانده نظامی ایرانی سوئدی ، در هفتم آذرماه 1318 در مکه مکرمه چشم به جهان گشود. وی فرزند سوم خانواده بوده و پدر ایشان احمد آب روش ملقب به رونق علیشاه از دراویش جلالیه خاکسار و مادر ایشان فاطمه بنت علی از عرفای کشور لبنان بودند. وی دوره متوسطه را در دبیرستان شاهپور کرمانشاه به پایان رسانید و سپس از دانشگاه نیروی دریایی ایتالیا رشته برق کارخانجات و همچنین دانشکده افسری تهران فارغ التحصیل گشت. ایشان تحقیقات و مطالعات علمی زیادی در زمینه نجات کشتی انجام داده و از افراد موثر در پاکسازی اروندرود به شمار می رود. ایشان با درجه سرهنگ ناخدا یکم بعنوان فرمانده نظامی ارتش در جزیره خارک و در دوران جنگ تحمیلی فعالیت نموده است.

باقر آب روش بعنوان نویسنده و مترجم کتاب های زبان سوئدی نیز فعالیت نموده و مولف کتاب فرهنگ جامع ایتالیایی به فارسی است که بعنوان فرهنگ بزرگ پیشرو ایتالیایی فارسی در دوجلد توسط انتشارات جهان رایانه به چاپ رسیده است. باقر آب روش در مقدمه کتاب فرهنگ ایتالیایی ، از این کتاب بعنوان حاصل 33 سال تلاش یاد کرده که به همسرش مهری مساحی "از خاندان سعدوند اهل کرمانشاه" و دخترش مهرنوش و پسرش برانوش تقدیم می نماید.

همچنین ترجمه کتاب های کشتی واسا ، سی سال ماموریت در کشور پارس و در سرزمین شاهان از زبان سوئدی به پارسی ، از جمله فعالیت های ایشان به شمار می رود.