16512

برگزیدگان

سیستم آموزش مکمل برگزیدگان

برگزیدگان ، نام و نشان رسمی مجموعه نرم افزارها و کتاب های کمک درسی تولید انتشارات جهان رایانه است. در حال حاضر آخرین ویرایش این نرم افزار تحت عنوان "برگزیدگان ویرا" بصورت آنلاین و تحت وب منتشر شده که از لینک زیر قابل دسترسی است:


معرفی پروژه برگزیدگان:

پروژه برگزیدگان (جوانه های امید در مزرعه تولید علم) ، پروژه ای با هدف تحقق "جنبش نرم افزاری و تولید علم" در راستای "سند طرح تحول در نظام آموزش و پرورش" است که توسط انتشارات جهان رایانه در سال 1380 آغاز شد.در این پروژه بیش از 76 جلد کتاب و 75 عنوان نرم افزار چند رسانه ای و 45 عنوان فلش کارت ، در چهار ویرایش متفاوت تولید شده است.

هدف از این پروژه ، "بهره گیری حداکثری از رسانه" و تبدیل آموزش به یادگیری ، یادگیری به مهارت ، مهارت به تغییر رفتار مثبت و ایجاد اشتغال پایدار و تولید بیان شده است.

پروژه برگزیدگان با چاپ کتاب های آموزش مکمل برگزیدگان آغاز گردید. این کتاب ها برای هر یک از دروس دوره دبیرستان ، پیش دانشگاهی و کنکور ، به همراه نرم افزار تولید شد. هدف از تولید نرم افزار ، این بود که تمرینات الکترونیکی به گونه ای ایجاد شود که 85% آفلاین و 15% آنلاین باشد.

نشان این کتاب ها دایره ای بود که در آن حروف کلمه IBT و CBT بصورت متقاطع ترسیم شده اند. در این نشان کلمه CBT مخفف Computer Base Training و کلمه IBT مخفف Internet Base Training است.

آموزش مکمل برگزیدگان IBT CBT

 

عبارت برگزیدگان بر روی کتاب ها به نحوی چاپ شد که حروف "گ" و نقطه ها از نشان جهان رایانه اقتباس شده است.

 

                                                                                             نشان برگزیدگان  نشان جهان رایانه


این پروژه در ابتدای کار مورد تایید کارشناسان آموزش رسمی کشور قرار گرفت و با چاپ کتاب های برنامه ریزی و هدایت تحصیلی برگزیدگان و نرم افزار برگزیدگان ویژه معلمین توسعه یافت. استفاده از این پروژه در طرح بزرگ حمایت از خانواده های نیروهای مسلح ( طرح حکمت) به تصویب رسید. 

سپس در اوایل دهه 1390 نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان برای مقاطع ابتدایی ( اول تا پنجم) و به صورت چند رسانه ای به تفکیک دروس منتشر گردید. در این نرم افزارها دانش آموزان قادر به یادگیری دروس با استفاده از پویانمایی و تمارین تعاملی بودند.

نرم افزار برگزیدگان

در سال 1394 همزمان با تصویب سند طرح تحول در نظام آموزش و پرورش ، این پروژه با همکاری گروه دانش بنیان آریا ادامه یافت و منجر به تولید نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان آریا شد. هدف از تولید این نرم افزارها ، ایجاد "مدرسه شاد" ، "مدرسه هوشمند" و "مدرسه فردا" بود که با سیستم جدید آموزش و پرورش (شش سال دبستان ، سه سال متوسطه اول و سه سال متوسطه دوم) منطبق می شد. نرم افزارهای برگزیدگان آریا شامل دو عدد دی وی دی قابل نصب بر روی رایانه های ویندوز و تبلت های اندروید بودند.

نماد برگزیدگان آریا به شکل گلبرگی است که بر روی آن امکانات نرم افزار درج شده است. امکانات این نرم افزارها عبارتند از : تدریس دروس ، فیلم های آموزشی و تعاملی ، کتاب گویا، آزمون آنلاین ، فلش کارت دیجیتالی ، شبکه اجتماعی مخصوص، ابزارهای محتواساز و ابزارهای برد هوشمند.

 

برگزیدگان آریا

 

همراه با نرم افزارهای کمک درسی برگزیدگان آریا ، فلش کارت های کمک درسی برگزیدگان آریا چاپ شد که به همراه یکدیگر در بسته هایی به رنگ قهوه ای و آبی ، تعبیه شدند. 

بسته آموزشی برگزیدگان آریا

در سال 1400 و با همکاری گروه مهندسی دانش بنیان ویرا ، نرم افزار برگزیدگان ویرا منتشر شد. برگزیدگان ویرا که با عنوان "کتاب تعاملی برگزیدگان ویرا" نیز شناخته می شود ، یک نرم افزار کمک درسی آنلاین تحت وب است. دانش آموزان می توانند بدون نیاز به نصب نرم افزار و با ورود به سامانه برگزیدگان ویرا ، به کتاب های درسی به صورت آنلاین دسترسی داشته باشند و آنها را مطالعه کنند و تمرین های درسی را بصورت آنلاین انجام دهند. معلمین گرامی هم می توانند با ورود به این سامانه برای دانش آموزان تولید محتوا کنند. آدرس سامانه برگزیدگان ویرا عبارتست از www.viraschool.ir 

برگزیدگان ویرا